Błogosławieństwo

Błogosławieństwo narzeczonych

Typowe,  tradycyjne błogosławieństwo narzeczonych odbywa się w domu młodej Pani, tuż przed wyjściem do kościoła i ma z reguły następujący przebieg: przyszła Młoda Para prosi swoich Rodziców o błogosławieństwo klękając na białym prześcieradle i pochylając głowy.

Rodzice podchodząc kolejno, mówią: Błogosławię Cię w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen – robiąc przy tym znak krzyża świętego a następnie kropią ich gałązką mirty maczaną w wodzie święconej.

Następnie przyszła Młoda Para dziękuje swoim rodzicom za błogosławieństwo.

Jest to najprostsza forma błogosławieństwa, która często wzbogacana jest o dłuższy tekst zarówno samego błogosławieństwa rodziców jak i podziękowania. Zdarza się także, że narzeczonych błogosławią także Rodzice Chrzestni oraz Babcie i Dziadkowie.

Przykład dłuższej formy błogosławieństwa

Narzeczeni:

Kochani Rodzice! Jesteśmy głęboko przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie możemy dostąpić błogosławieństwa Bożego. Dlatego prosimy, abyście zechcieli nam pobłogosławić na nową drogę życia we wspólnocie małżeńskiej.

Rodzice:
Wszechmogący Boże, najlepszy nasz Ojcze! Bądź uwielbiony za miłość, którą wzbudziłeś w naszych sercach. Prosimy Cię pobłogosław …..(imię)…. i …(imię)…, których złączyłeś w Twojej miłości. Niech będą dla świata żywym obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem doczekać szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje, Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty, niech zstąpi na nich i pozostanie na zawsze. Amen.

Mirt (Myrtus), Mirta

W naszym środowisku najbardziej znany i często uprawiany jako roślina doniczkowa jest mirt zwyczajny pochodzenia azjatyckiego i obszaru śródziemnomorskiego. Mirt był w Grecji rośliną poświęconą bogini Wenus. Jako odwieczny symbol miłości był wplatany do weselnych wianków. Jest zimozielonym, pachnącym krzewem wrażliwym na mróz osiągającym w ciepłym klimacie wysokość trzech metrów. Łodyga okrągła, żebrowana w pierwszym roku czerwonawa, w drugim zdrewniała, brązowa. Liście owalne, wydłużone, skórzaste, błyszczące o zapachu korzenno-pomarańczowym. Kwiaty białe z żółtymi pręcikami, pachnące.

Leave a Comment