

Ślub cywilny:
jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego. Od momentu jego zawarcia małżeństwo będzie uznawane przez wszystkie organy prawne i administracyjne.
Oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zawierane osobiście przez dwoje obywateli RP powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Kierownik urzędu stanu cywilnego pyta mężczyznę i kobietę, czy zamierzają zawrzeć ze sobą małżeństwo, a gdy oboje odpowiedzą na to pytanie twierdząco, wzywa ich do złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz oświadczeń o wybranym nazwisku każdego z osobna i złożenia wspólnego oświadczenia o nazwisku wybranym dla ich dzieci.
Osoby zawierające małżeństwo składają oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia, lub odczytując je na głos „Świadom praw i obowiązków – wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.
Następnie kierownik urzędu stanu cywilnego ogłasza, że wskutek zgodnych oświadczeń obu stron małżeństwo zostało zawarte. Akt małżeństwa podpisują wówczas nowożeńcy, świadkowie i kierownik USC.
Decyzję o nazwiskach noszonych po zawarciu związku małżeńskiego można podejmować do dnia ślubu – można ją zgłosić przed lub w trakcie ceremonii. /źródło: usc.pl.
Aby ustalić datę ślubu cywilnego, należy wybrać się do urzędu stanu cywilnego co najmniej jeden miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością jednak planując ślub w obleganych miesiącach, dobrze jest jednak zrobić to o wiele wcześniej.
Podczas tej wizyty należy:
- podpisać zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (sporządzane na miejscu)
- uiścić odpowiednie opłaty
- zdecydować, jakie nazwisko przyjmiecie po ślubie
W dni ślubu cywilnego wystarczy stawić się w USC ok. 20-30 minut przed rozpoczęciem ceremonii. Ceremonia trwa około 20 minut.
Dokumenty wymagane do zawarcia ślubu cywilnego:
- panna i kawaler: dowód osobisty
- skrócone akty urodzenia
- rozwodnicy: dowód osobisty, skrócony odpis aktu małżeństwa, odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód
- wdowcy: dowód osobisty, skrócone akty urodzenia, odpis aktu zgonu małżonka
- cudzoziemcy: paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ (odpowiednik naszego USC w kraju cudzoziemca lub ambasada).
Obcokrajowiec musi mieć ważny paszport i poświadczenie zameldowania na pobyt czasowy na terenie RP. Ponadto składa takie dokumenty jak obywatel Polski. Wyrok rozwodowy sądu zagranicznego musi być uznany przez sąd polski. Do każdego dokumentu w języku obcym trzeba załączyć tłumaczenie na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Jeśli oświadczenie o zawarciu małżeństwa składa w roli pełnomocnika tłumacz migowy, on również podpisuje akt małżeński (zaznaczając z jakiego tytułu).
W wyjątkowych przypadkach jedną ze stron może reprezentować pełnomocnik (małżeństwo per procura), któremu daje do tego prawo prawomocne postanowienie sądu.
Opłaty wymagane do ślubu cywilnego:
(Uwaga: opłaty mogą być nieznacznie inne w rożnych miejscowościach)
- opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł
- opłata za każdy przedstawiony odpis skrócony (np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, odpis aktu zgonu współmałżonka) – 22 zł
- opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa przez obywateli Polski poza granicami kraju – 38 zł
- opłata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł
Ograniczenia wiekowe:
Małżeństwo mogą zawrzeć osoby które ukończyły 18 lat, sąd warunkowo może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat.
Świadkowie:
Świadkowie ślubu cywilnego muszą być pełnoletni, mieć przy sobie dowody osobiste i mówić po polsku (jeżeli nie mówią, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego). Płeć świadków nie ma znaczenia.
Ślub poza urzędem stanu cywilnego:
Z dniem 1 marca 2015 roku weszła w życie Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r., która zastępuje dotychczas obowiązującą ustawę Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 roku. Czytaj więcej…